Misafirlikte Nelere Dikkat Edilmeli

Misafirlikte Nelere Dikkat Edilmeli
9 Eylül 2014

Çoğumuz misafirlikte nasıl davranmamız gerektiğiyle ilgili annelerimizden öğütler dinleyerek büyüdük ama yine de arada atladığımız görgü kuralları olabilir. Bir yemek davetinde uyulması gereken bu kuralları günümüz yaşam stiline adapte ettik.

ŞIK GİYİNİN: İstediği kadar yakın arkadaşınız olsun, bir akşam yemeği davetine salaş kıyafetle gidemezsiniz. Gece elbisesi giymeniz gerekmiyor, günlük kıyafet bile giyseniz uyumlu, fazla iddialı olmayan bir kombin yapın. Yanınızda bir ayakkabı çantası içinde fazla topuklu olmayan bir ayakkabı getirmeyi ihmal etmeyin.

HEDİYENİZİ UNUTMAYIN: En azından gününün yarısını sizin için özel bir sofra hazırlamak için ayıran ev sahibine şık bir jest yapın. Küçük de olsa bir hediye alın. Hiçbir şey bulamazsanız hiç olmazsa bir buket çiçek veya tatlı götürün. Davet sahibinin çocukları varsa, onlar için de uygun hediyeler götürmek hoş olacaktır.

HEMEN SOFRAYA OTURMAYIN: Yemeğe davetlisiniz, karnınız çok aç ve sofra hazır. Ev sahibi canciğeriniz bile olsa, içeri girer girmez sofraya oturmayın; ev sahibinin buyur etmesini bekleyin. O arada hediyenizi verebilirsiniz. İlk defa gittiğiniz bir evde, meraklı gözlerle etrafı süzmeyin.

SOFRA KURALLARINA UYUN: Her ne kadar ev sahibi “evinizdeymiş gibi rahat davranabileceğinizi” söylemiş olsa da sofra kurallarına uyun. Sofraya oturur oturmaz peçetenizi kucağınıza serin.  Masadan kalkmanız gerekirse peçeteyi yemek tabağının sol tarafına bırakın, asla sandalye üzerine koymayın. Tabağınıza konulan yemekleri bitirmek zorunda değilsiniz ancak ne kadar istediğinizi söylemenizde bir sakınca yok. Sofrada sigara içmeyin, servislerdeki yiyeceklere kendi çatalınızı değdirmeyin. Sadece tadına bile bakacak olsanız, mutlaka servis kaşığıyla tabağınıza aktarın.
Yemek bittikten sonra tabağınızı kenara itmeyin, ev sahibinin tabağınızı almasını bekleyin. Çatal-bıçakla, peçeteyle, hele hele de cep telefonunuzla asla oynamayın. Yemekten sonra ev sahibine teşekkür etmeyi unutmayın.

ÇOCUKLARINIZA GÖZ KULAK OLUN: Çocuklarınız ev sahibinin çocuklarıyla çok iyi anlaşıyor, odasında iyi vakit geçiriyor olsa bile arada bir kalkıp kontrol edin. Ortalığı çok karıştıracak, kırılıp dökülecek aktiviteler yapmalarına engel olun. Çocuğunuzu misafirlikte nasıl davranması gerektiği konusunda önceden yeterince bilgilendirdiğinizden emin olun.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap